ÇATED ve IFTA üyeleri, Swiss Hotel, İzmir, 2015

 

 

Ülkemizde çift ve aile terapisi alanının tanınması, geliştirilmesi ve mesleki yeterliliklerin belirlenmesi amacıyla 2009 yılında kuruluş çalışmalarını başlattığımız Çift ve Aile Terapisi Derneğinin kurucu üyelerinden biriyim. Merkezi İstanbul’da yer alan derneğin eğitim ve kaynak kitap hazırlama projelerinde yer almaya çalışıyorum.

 

Dünya üzerindeki aile terapisi çalışmalarının geliştirilmesi amacıyla kongreler düzenleyen ve 30 yıl önce kurulmuş olan Uluslararası Aile Terapileri Derneği (IFTA) üyesiyim. IFTA’nın 2015 yılında ilk kez organize etmiş olduğu Yoğunlaştırılmış Eğitim Programının büyük çabalar sonucunda ülkemizde ve İzmir’de gerçekleştirilmesiyle bu alandaki öncü ustalarla güzel şehrimizde bir araya gelme fırsatını yakalamış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu güzel etkinliğin ardından derneğin web sayfasına yazmam istenen yazıya bağlantıdan ulaşılabilir (İngilizce):

http://www.ifta-familytherapy.org/docs/ReflectionsandMemories.pdf

2016’nın Haziran ayında yapılan seçimlerinde üç yıl boyunca sürdürmek üzere derneğin yönetim kuruluna seçildim.

Henüz yeni kurulmuş olan ve bana meslek alanımın dışında farklı kapılar açan, ait olduğum coğrafyanın kültürü ile bütünleşmemde fırsat yaratan Ege Sürdürülebilir Çevre Derneği üyesiyim. Ege coğrafyasına ait yemek kültürünün korunmasını sağlamak, kırsalın ve yerelin katkısını arttırmak, çeşitliliği korumak ve geçmişten gelen birikimi yeni nesillere aktarmak derneğin amaçları arasında yer alıyor. Hem psikolog hem de Bayan Taşdibi Fırın (http://tasdibifirin.com/ ) kimliğimle danışma kurulunda yer aldığım EGESÜRÇED’in bloğundan sürdürülebilirliğin ne olduğuna dair yazıma ulaşılabilir:  http://www.egesurced.org.tr/agac-eksi-maya-odun-firinda-ekmek/

Ayrıca  lisans mezuniyetimden beri Türk Psikologlar Derneği üyeliğim devam etmektedir.

Urla Pazarı, 2016

(Görsel: EGESÜRÇED üyesi Cüneyt Karaahmetoğlu)