Ülkemizde 64 devlet 79 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 143 psikoloji lisans programından her sene yaklaşık 13.000 psikolog mezun olarak mesleğe adım atmaktadır. Bu mezunların sadece yaklaşık %6’sı klinik psikoloji yüksek lisans programlarına katılarak terapi eğitimi alabilmektedir. Uygulama alanında çalışmak isteyen diğer mezunlar sektörde sunulan terapi eğitimleri ve staj programlarına katılarak deneyim kazanmaya çalışmaktadırlar. Ruh sağlığının önemi ve terapi ihtiyacı her geçen gün artmasına rağmen 2023 yılında psikologlara ait hala bir meslek yasamızın bulunmamasından dolayı sektörde sunulan eğitimlerin içerikleri, eğitimcilerin donanımları, süpervizörlerin deneyimlerine dair herhangi bir kriter ya da standart mevcut değildir.

Alternatif bir model olarak sunduğumuz yeni mezunlara yönelik uygulamalı psikoloji eğitim/staj programımız psikologlara mesleki alt yapı hazırlamak amacıyla tasarlanmış ve uygulamaya konmuştur. Program dahilinde öncelikle kuramsal donanım sağlanmakta, terapi eğitimleri verilmekte ve ardından psikologlar süpervizyon eşliğinde terapi uygulamaları yaparak deneyim kazanmaktadırlar. Programda yer alan psikologlar ‘ulaşılabilir terapi’ adı altında uygun ücretli terapi hizmeti sunmakta ve süpervizörlerle her hafta düzenli olarak yaptıkları grup süpervizyonlarında terapi yöntemleri, müdahale teknikleri, terapötik iletişim becerileri, uygulama etiği ve terapist olarak kendini tanıma alanlarındaki donanımlarını arttırmaktadırlar. Bu süreçte spesifik konularda uzman süpervizörlerden destek alınmakta ve gerekli görüldüğünde bireysel süpervizyon desteği sunulmaktadır.

Eylül 2022’de başlayan programımız Ocak 2023’te ikinci grubun katılımıyla birlikte yedi kişi ile devam etmektedir.

Uygun ücretli terapi hizmetimizden faydalanmak için psikologlarımızla 'Ekip Arkadaşları' sayfasında tanışabilir, arzu ettiğiniz terapist ile Balçova ofisimizde yüz yüze veya çevrimiçi yürütebileceğiniz seanslar için aşağıdaki bölümden bize ulaşabilirsiniz.

 

Ulaşılabilir terapi hizmetimizden faydalanmak için aşağıdaki formu bize iletebilirsiniz:

Adınız Soyadınız
Telefonunuz
Mesajınız