Ülkemizde 64 devlet 79 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 143 psikoloji lisans programından her sene yaklaşık 13.000 psikolog mezun olarak mesleğe adım atmaktadır. Bu mezunların sadece yaklaşık %6’sı klinik psikoloji yüksek lisans programlarına katılarak terapi eğitimi alabilmektedir. Uygulama alanında çalışmak isteyen diğer mezunlar sektörde sunulan terapi eğitimleri ve staj programlarına katılarak deneyim kazanmaya çalışmaktadırlar. Ruh sağlığının önemi ve terapi ihtiyacı her geçen gün artmasına rağmen 2023 yılında psikologlara ait hala bir meslek yasamızın bulunmamasından dolayı sektörde sunulan eğitimlerin içerikleri, eğitimcilerin donanımları, süpervizörlerin deneyimlerine dair herhangi bir kriter ya da standart mevcut değildir.

Alternatif bir model olarak sunduğumuz yeni mezunlara yönelik uygulamalı psikoloji eğitim/staj programımız psikologlara mesleki alt yapı hazırlamak amacıyla tasarlanmış ve uygulamaya konmuştur. Program dahilinde öncelikle kuramsal donanım sağlanmakta, terapi eğitimleri verilmekte ve ardından psikologlar süpervizyon eşliğinde terapi uygulamaları yaparak deneyim kazanmaktadırlar. Programda yer alan psikologlar ‘ulaşılabilir terapi’ adı altında uygun ücretli terapi hizmeti sunmakta ve süpervizörlerle her hafta düzenli olarak yaptıkları grup süpervizyonlarında terapi yöntemleri, müdahale teknikleri, terapötik iletişim becerileri, uygulama etiği ve terapist olarak kendini tanıma alanlarındaki donanımlarını arttırmaktadırlar. Bu süreçte spesifik konularda uzman süpervizörlerden destek alınmakta ve gerekli görüldüğünde bireysel süpervizyon desteği sunulmaktadır.

Eylül 2022’de başlayan programımız Ocak 2023’te ikinci grubun katılımıyla birlikte yedi kişi ile devam etmektedir.

Uygun ücretli terapi hizmetimizden faydalanmak için psikologlarımızla bu sayfada tanışabilir, arzu ettiğiniz terapist ile Balçova ofisimizde yüz yüze veya çevrimiçi yürütebileceğiniz seanslar için aşağıdaki bölümden bize ulaşabilirsiniz.

İrem Önal

Merhaba, Ben Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı İrem Önal. 1998 yılının ocak ayında Çorlu’da doğdum. Lise yıllarımdan beri hayalini kurduğum Psikoloji alanına, 2017 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazanarak girmiş oldum. 1 yıl hazırlık ve 4 yıl lisans eğitimimi yüksek onur derecesi ile 2022 yılında tamamlamış ve hemen ardından Ege Üniversitesi Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Programına kabul alarak mesleki hedeflerimi gerçekleştirmeye devam ettim. 2024 yılı ocak ayında yüksek lisansımı tamamlayarak Uzman Psikolog ve Aile danışmanı unvanını almaya hak kazandım. 

Mesleğini etik ve insani değerlere uygun  icra etmek ve başarılı bir psikolog olmak her daim temel hedefimdir. Bu amaçla gerek insanları anlayabilmek gerek mesleki gelişimimi doğru destekleyebilmek için eğitim hayatım boyunca çeşitli projelerde, çalışmalarda ve araştırmalarda deneyim elde ettim ve etmeye devam ediyorum. 

Meslek hayatımın dışında resim sanatıyla ilgilenmekteyim. Ayrıca küçüklüğümden beri severek yaptığım kültürel-turistlik gezilere devam etmekte ve arkeoloji alanına ilgi duymaktayım.

Şu an ise değerli Doktor Klinik Psikolog Özge Alkanat’ın süpervizyonluğunda staj programına devam etmekte ve ulaşılabilir Psikoterapi hizmeti vermekteyim. Bilişsel Davranışçı terapi ekolüne dayalı bir terapi yöntemi benimsiyorum. Yetişkin, ergen, çocuk ve aile olmak üzere farklı yaş grupları ile çalışıyorum.

İrem Önal CV

Hizmet Verdiği Alanlar:

  • Çocuk ve Ergen Terapisi
  • Yetişkin Bireysel Terapi
  • Aile Terapisi

Merve Bekir

Merhaba, Ben Uzman Psikolog Merve Bekir. 1998 yılının soğuk bir ocak ayında, Ankara'da doğmuşum. Çocukluğum; değiştirdiğim şehirler arasında hayvanlarla ilgilenerek, şiir gösterilerinde rol alarak, insanları gözlemleyerek geçti. Lise yıllarımda ise tanıştığım psikoloğum sayesinde yazdıklarım ve söylediklerimde en kıymet verdiğim şeyin insanı anlama ve anlamlandırma gayreti olduğunu fark ettim. Bu gayret doğrultusunda psikoloji lisans ve aile danışmanlığı yüksek lisansımı Ege Üniversitesi'nde yüksek onur derecesiyle tamamladım. Bu süreçte çocuk, ergen ve ebeveynlerle çeşitli projelerde buluşma ve çalışma fırsatları yakaladım. Hepsi de çok şey öğrendiğim ve kıymetli etkileşimler kurduğum çalışmalardı.

Şu an ise değerli Doktor Klinik Psikolog Özge Alkanat’ın süpervizyonluğunda staj programına devam etmekte ve psikoterapi hizmeti vermekteyim. Öncelikle bilişsel davranışçı terapi ekolünü benimsemekle birlikte farklı terapi ekollerinden ve uygulamalarından da faydalanıyorum. Yetişkin, ergen ve çocuk olmak üzere çeşitli yaş grupları ile çalışıyorum.

Merve Bekir CV

Hizmet Verdiği Alanlar:

  • Çocuk ve Ergen Terapisi
  • Yetişkin Bireysel Terapi
  • Aile ve Çift Terapisi

Tolga Gürbüz

Merhaba ben Psikolog Tolga Gürbüz. 2000 yılında Bursa'da doğdum. Üniversite sürecine kadar Bursa'da eğitim gördüm. 2018 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi'ni kazandım. 2023 yılında %100 İngilizce Psikoloji bölümünü başarıyla tamamladım. Bu sürecin devamında her geçen gün bilgi haznemi doldurmaya devam ediyorum. Aldığım ve almakta olduğum eğitimler ile birlikte yaptığım okumalarla terapist kişiliğime yön vermekteyim. Bilişsel Davranışçı Terapi ekolünü benimsiyor bunun yanında diğer terapi ekollerinden de yararlanarak en doğru şekilde hizmet vermeye çalışıyorum. Ergen ve yetişkin bireysel terapi üzerine yoğunlaşarak kendimi geliştirdim ve bu alanda çalışıyorum. Meslek hayatımın yanında gitar çalmak, müzik dinlemek, konsere gitmek ve çeşitli spor dalları ile ilgilenmek beni motive ediyor ve kişisel gelişimim adına çok yardımcı olduğuna inanıyorum.

Şu anda Psk. Dr. Özge Alkanat’ın süpervizörlüğünde hizmet vermekteyim.

Tolga Gürbüz CV

Hizmet Verdiği Alanlar:

  • Yetişkin Bireysel Terapi
  • Ergen Bireysel Terapi

Ulaşılabilir terapi hizmetimizden faydalanmak için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz: